Menu

Wpływ oświetlenia na przedstawienie

oświetlenie w przdstawieniuNawet, jeśli w teatrze byliśmy na jednym tylko przedstawieniu, z pewnością zdajemy sobie sprawę z tego, że podczas przygotowywania spektaklu kluczowe znaczenie odgrywa oświetlenie. Ma ono do spełnienia swoją własną rolę i, tak samo, jak i aktorzy, wydaje się być niemożliwe do zastąpienia. Jeśli więc przygotowujemy przedstawienie z udziałem dzieci lub młodzieży, również powinniśmy mieć to na uwadze. Światło jest ważne z przynajmniej kilku powodów, na pierwszy plan wysuwa się zaś to, że buduje atmosferę i nastrój, a jednocześnie dodaje przedstawieniu kolorów. Często jest wprowadzane również po to, aby ułatwić zrozumienie przekazu, stanowi bowiem uzupełnienie gry aktorów. Jeśli więc zajmujemy się tworzeniem scenariusza przedstawienia, warto uwzględnić w nim grę światła, jeśli bowiem światło ma pomagać, nasze działania muszą być nie tylko świadome, ale i przemyślane.

Pomysłów jest co najmniej kilka, jeśli więc mamy taką możliwość, brak światła możemy wykorzystać do budowy atmosfery oczekiwania. Ciekawym rozwiązaniem jest też mocne, punktowe światło, dzięki któremu można wyróżnić tak jedną, jak i kilka postaci. Światło przydaje się i wtedy, gdy chcemy skierować uwagę widzów na konkretne miejsce, które znajduje się na scenie, często jest przy tym wykorzystywane, aby sugerować promienie słońca lub padający z nieba blask. Osoby, które mają pewne wyczucie mogą zresztą używać światła na scenie w sposób, który przyczyni się do tego, że zniwelowane zostaną pewne braki scenograficzne.

jak oświetlić sceneOkazuje się przy tym, że przygotowanie oświetlenia, które ożywi przestawienie nie jest wcale przedsięwzięciem kosztownym. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się w tym kontekście reflektor LED-owy wykorzystywany do światła kolorowego oraz halogenowy reflektor punktowy, który jest niezbędny do skupienia światła. Dobrze, jeśli reflektory są ruchome, jeśli zaś brakuje nam specjalnego stojaka reflektorowego, z powodzeniem mogą zastąpić go inne stojaki. Często nie dysponujemy budżetem, który pozwala na zakup oświetlenia na potrzeby przedstawienia. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie temu, aby je wypożyczyć. Dobrym pomysłem są również eksperymenty tak z lampami, jak i lampkami i świetlówkami, czasem bowiem bardzo dobre oświetlenie mamy na co dzień. Nietrudno jest też uzyskać światło kolorowe, wystarczy bowiem, że na klosz nałożymy kolorową folię pod warunkiem, że jest ona odporna na wysoką temperaturę.

Prowadzi kółko teatralne w szkole podstawowej