Menu

Dzień Matki w Polsce i na świecie

dzień matkiDzień Matki ma w naszym kraju naprawdę długą tradycję, po raz pierwszy świętowano go bowiem w Krakowie w dawnym roku 1923. Od tego czasu już co roku 26 maja mama mogą liczyć na laurki, kwiaty i upominki od swoich dzieci nawet, jeśli te ostatnie są już całkiem duże. Poszukując korzeni tego święta możemy zresztą sięgać pamięcią jeszcze dalej, jego namiastkę znajdujemy bowiem w starożytnej Grecji oraz Rzymie. Wtedy jednak przedmiotem kultu była przede wszystkim Matka-Bogini, wierzono bowiem, że nie tylko opiekuje się ona światem, ale również zapewnia zarówno urodzaj, jak i płodność.

Również w Anglii dość szybko zaczęto obchodzić tak zwaną „niedzielę u matki:, choć było to święto przede wszystkim religijne. Dzień był wolny od pracy, ale makom składano wizytę przede wszystkim w niedzielę. Po drugiej wojnie światowej święto uległo przeobrażeniom i przypomina nasz Dzień Matki. Ciekawa jest równie historia amerykańskiej wersji tego święta obchodzonego w Stanach Zjednoczonych w drugą niedzielę maja. Co ciekawe, tam historia walki o święto matek była prowadzona przez… matkę i córkę. Rozpoczęła ją Ann Marie Reeves Jarvis, a dzieło zostało dokończone dzięki wysiłkom jej córki Ann.

Najczęściej dzień matki jest obchodzony właśnie w drugą niedzielę maja i to wtedy na wyrazy miłości mogą liczyć mamy z Australii, Austrii, Belgii, Brazylii. Kandy, Chin, Kuby, Chorwacji, Czech, Danii, Ekwadoru, Finlandii, Niemiec, Japonii, Indii, Malezji, Nowej Zelandii, Włoch i Ukrainy. Mamy z Indonezji świętują 22 grudnia, a w wielu państwach Dzień Matki jest obchodzimy 8 marca, razem z Międzynarodowym Dniem Kobiet. Wśród ciekawych zwyczajów na uwagę zasługuje zwłaszcza ten, który pochodzi z Włoch, tam bowiem mamy mogą liczyć na własnoręcznie upieczone przez dzieci ciasteczka w kształcie serca.

Wychowawczyni w grupie III-latków.