Menu

Jak przygotować dobry scenariusz?

jak przygotować dobry scenariuszDziałalność sceniczna to stały element pracy z dziećmi i nie ma tu znaczenia to, czy odbywa się ona w szkołach, czy też w przedszkolach. Rok jest zresztą pełen świąt i innych okazji idealnie nadających się do tego, aby przygotować występy. Trudno się temu dziwić, mamy do czynienia bowiem z twórczą zabawą, w czasie której dzieci nie tylko zdobywają nowe umiejętności, ale również uczą się tego, jak powinna wyglądać współpraca w grupie. Skąd jednak brać scenariusze, które będą w stanie zapewnić powodzenie wspomnianym przedstawieniom? Oczywiście, odpowiedź na to pytanie będzie łatwiejsza, jeśli odpowiemy sobie na pytanie o to, jakimi cechami powinien się charakteryzować dobry scenariusz. Na pierwszy plan wysuwa się to, że powinien być on dostosowany do wieku dzieci, które uczestniczą w występach, mamy przy tym na myśli nie tylko jego fabułę, ale i język.

Ułatwia to pracę z dziećmi, a jednocześnie wpływa na wzrost zainteresowania ze strony samych małych aktorów. Nie bez znaczenia jest i to, że dobry scenariusz musi zakładać nie kilka, ale wiele postaci, pedagogom powinno bowiem zależeć na zaangażowaniu całej grupy lub klasy. Nie bez znaczenia jest i to, jaka jest treść scenariusza, wskazane jest bowiem, aby miał on coś do powiedzenia dzieciom i zachęcał je do głębszej refleksji. Nie bez znaczenia jest jednak i to, aby zawsze zawierał pewną dawkę humoru.

jak przygotować dobre przedstawienieCo ważne, scenariusz musi stwarzać możliwość adaptacji tak, aby można było odegrać go w nie zawsze idealnych warunkach, jakimi może się pochwalić pedagog. Dobrze, jeżeli można modyfikować również tekst, przedstawienie staje się bowiem dzięki temu jeszcze bardziej wiarygodne. Tworząc naprawdę dobry scenariusz nie wolno zapominać również o muzyce.

------------------------------

SPRAWDŹ:

Droga krzyżowa dla dzieci i młodzieży

------------------------------

Ścieżka dźwiękowa jest ważnym elementem przedstawienia nawet w teatrze amatorskim, powinna być więc skorelowana z fabułą. Jeśli zrobimy to dobrze, pozwoli fabule w jakimś stopniu rozkwitnąć na scenie. Jeśli scenariusz spełnia wszystkie te cechy, nie ulega wątpliwości, że warto po niego sięgnąć, mamy bowiem do czynienia z inwestycją, która zawsze się zwróci gwarantując sukces sceniczny pedagogowi oraz małym aktorom. Co więcej, scenariusz taki jest w stanie zagwarantować sukces wykraczający poza szkolną aulę i satysfakcję mam.

Wychowawczyni w grupie III-latków.