Menu

Jak dbać o nagłośnienie podczas przedstawienia?

nagłośnienie podczas przedstawieniaPrzygotowując przedstawienie warto mieć świadomość tego, że nawet najlepszy scenariusz, wysiłek aktorów, piękne stroje i oryginalna scenografia nie zdadzą się na wiele, jeśli widzowie będą mieli problemy z usłyszeniem, a w dalszej kolejności również ze zrozumieniem padających ze sceny słów. Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem jest gra bez mikrofonu, niejednokrotnie okazuje się bowiem, że ogranicza on występujących, trudno jednak decydować się na takie rozwiązanie podczas przedstawień organizowanych z udziałem dzieci i młodzieży, okazuje się bowiem, że w zdecydowanej większości odbywają się one w salach, w których akustyka nie jest najlepsza. Jeśli możemy skorzystać z nagłośnienia problem nie wydaje się zbyt duży, kluczem do sukcesu okazuje się bowiem jego właściwe rozmieszczenie i umiejętne użycie. Warto jednak pamiętać o tym, że rozmieszczenie sprzętu musi odbywać się według określonej kolejności.

Patrząc ze sceny dotyczy ona najpierw mikrofonów, potem odsłuchu, a na końcu głośników. Nie bez znaczenia jest tez stanowisko przygotowane dla realizatora dźwięku, idealna jest bowiem sytuacja, w której jest ono umiejscowione w pewnej odległości od kolumn. Realizator dźwięku powinien znajdować się więc albo pośrodku widowni, albo nawet za nią, w innym przypadku bowiem nie jest w stanie sterować nagłośnieniem w odpowiedni sposób.

nagłośnienie przedstawieniaGdy siedzi obok kolumny, zazwyczaj nie jest w stanie ustawić nie tylko odpowiedniej głośności dźwięku, ale i jego proporcji, nie jest bowiem w stanie zgadnąć, co jest w stanie usłyszeć widz na końcu sali. Niestety, znalezienie kabli o odpowiedniej długości bywa trudnym zadaniem, a co za tym idzie realizator dźwięku musi znajdować się przed publicznością. W takim przypadku powinien postarać się o swego rodzaju asystenta, który w trakcie przedstawienia będzie się przemieszczał wśród publiczności i informował o jakości docierającego do widzów dźwięku. Same elementy nagłośnienia to przede wszystkim mixer, kolumny, źródło dźwięku, a w dalszej kolejności również okablowanie lub mikrofony. Te ostatnie wymagają szczególnej troski zwłaszcza, jeśli nie jesteśmy profesjonalistami, okazuje się bowiem, że zakup dobrego mikrofonu często nie jest zadaniem prostym. Najlepiej więc koncentrować się na rozwiązaniach oferowanych przez rozpoznawalnych producentów, te bowiem charakteryzują się najwyższą jakością podzespołów.

Prowadzi kółko teatralne w szkole podstawowej